Neden LEAP?

yüz yüze danışmanlık
Hızla değişen iş dünyasında sürdürülebilir rekabet, bilimsel yetkinlik, uzmanlık, derin sektör bilgisi, sürekli gelişim, küresel standart ve trendlerin uygulayıcısı olmakla sağlanıyor. Çalışma hayatında verimliliği ve kurumların performanslarını artırmak amacıyla sayısız bilimsel araştırma yürütülüyor. Standartlar, hem işveren hem de çalışan açısından sürekli evrim geçiriyor.

Çalışanlarda motivasyonu etkileyen sebepleri araştırıp çözümler bulan LEAP, bilimsel araştırmaların ışığında, birlikte yola çıktığı şirketlerin profesyonel rehberi olmayı hedefliyor. Dolayısıyla LEAP; açılımını, sadece Çalışan Destek Programı değil; Çalışana Destek, Firmanın Gücüne Güç Katma Programı olarak tanımlıyor.

LEAP bünyesindeki uzman ekip, çalışanlara ve kurumlara sorunları aşmak için yol haritası oluşturuyor ve yaşadıkları zorlu süreçlere pozitif etki sağlıyor. Çözüm için motive etmeyi ön planda tutan tecrübeli kadro, ‘iyi yaşam’ın özel hayata ve kurum kültürüne pozitif yansımasını hedefliyor.

LEAP beyin takımı, sağlık ve özellikle ruh sağlığı alanında köklü tecrübe ve bilimsel yetkinliğiyle uluslararası arenada birçok projeye liderlik yaparken, hizmet sektöründe beklentilerin ötesinde performans gösteren lider projelere de imza atıyor.

Yüksek kalite standartları, bilimselliğe verdiği önem, sürekli gelişim potansiyeliyle hizmet ve mükemmelliğin kesişme noktası olan LEAP, güçlü bir çözüm ortağı olarak kurumlara hizmet veriyor.

LEAP’i diğer destek programlarından ayıran en önemli özellik, uzmanlık alanlarında üst düzey yetkinliğe sahip kadrosu olarak ifade ediliyor. LEAP, birlikte çalıştığı her kuruma ve çalışanlarına özel, kurum kültürünün doğal bir parçası olmayı hedefleyen yaklaşımı ile çözümler sunarak, kurum ve çalışanları için en yüksek kazanımı hedefliyor.